Przedstawienie konkurencji

Każdy wniosek o dotacje na otwarcie firmy, wymaga odniesienia się do istniejącej konkurencji. Ta część zwykle składa się z dwóch elementów.

a) Informacja na temat ogólnej liczby i specyfiki firm, które mogą stanowić dla nas konkurencję

W przypadku firmy budowlanej – ta część mogła by wyglądać następująco:

Na terenie Krakowa działa obecnie 6,5 tys. firm zajmujących się wykończeniami wnętrz (dane wedle CEIDG, dla PKD 43.33.Z). Z uwagi na fakt, iż dla firm świadczących usługi bezpośrednio u klienta – dokładana lokalizacja siedziby firmy nie odgrywa istotnej roli, każda taka firma może stanowić moja konkurencję. Ponad połowa z nich, to mikroprzedsiębiorstwa zatrudniające do 9 pracowników1, a więc klasyfikujące się do takiej samej grupy jak planowana prze ze mnie firma.  Są to podmioty o zróżnicowanej zdolnościach produkcyjnych i ofercie, nie sposób więc przeprowadzić rzetelnego porównania dla całej grupy.

Źródła informacji:

  1. https://www.polskieradio.pl/42/273/Artykul/1874363,GUS-w-Polsce-przybylo-mikroprzedsiebiorstw

b) Szczegółowy opis kilku wybranych firm konkurencyjnych

Szczegółowy opis powinien obejmować 2-4 firmy konkurencyjne. Dobrze by było, aby dotyczył on przedsiębiorstw, które z uwagi na lokalizację lub ofertę – stanowią dla nas największe zagrożenie. Charakterystykę konkurencji można przedstawić tabelarycznie.  Poniżej przedstawiamy przykład, wykonany z myślą o gabinecie dietetycznym w Lublinie:

Skąd brać informacje do opisu? 

a) Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej – można uzyskać informacje o dacie uruchomienia firmy, oraz o tym, czy firma była w przeszłości zawieszona. Jeżeli tak – to prawdopodobniej nie zatrudnia pracowników, a właściciel prowadzi ją w pełni samodzielnie gdyż w przypadku etatów – zawieszenie działalności nie jest możliwe.

b) Osobista wizyta u konkurencji. Dzięki temu możemy uzyskać szczegółowe informacje o aktualnym cenniku, dostępnych miejscach parkingowych, reklamy zewnętrznej, stanu technicznego lokalu, szacunkowej liczby pracowników, wyposażenia. Jeżeli z jakiś powodów osobista wizyta jest niemożliwa, możemy po prostu zadzwonić i uzyskać informacje, podając się za potencjalnego klienta.

c) Opis na stronie internetowej, Facebook’u, katalogach typu PanoramaFirm.pl. W dzisiejszych czasach większość firm w jakimś stopniu stara się wykorzystywać internet w celach reklamowych. Często można znaleźć zdjęcia, informacje o ofercie, specjalizacji, dotychczasowych realizacjach, cenach etc. Taka treść może być cennym źródłem informacji dla naszej charakterystyki.

d) Recenzje klientów w ramach usługi Google Places, lub w systemie recenzji Facebook. Opinia klientów może być miarodajnym wyznacznikiem jakości danego przedsiębiorstwa. Prócz ogólnej oceny – warto zagłębić się w lekturę poszczególnych komentarzy. Tym sposobem możemy uzyskać wiedzę, którą ciężko zdobyć, nawet jeżeli osobiście odwiedzimy daną firmę. Np. może się okazać, iż dana restauracja ma dobre jedzenie i ceny, ale np. w okresie zimowym lokal jest niedogrzany, co znacznie przeszkadza klientom, i może wskazywać, iż dana działalność chyli się ku upadkowi. Rzecz jasna czytając tego typu recenzje należy zachować dystans. Wydaje się, że dzisiejszych czasach ludzie generalnie bardziej lubią hejtować niż chwalić. Odosobnione negatywne oceny zwykle nie są współmierne z rzeczywistością.

Czytaj dalej: